Tydzień Zdrowego Odżywiania

20170928_103826.jpg

W mijającym tygodniu dzieci z klas młodszych obchodziły Tydzień Zdrowego Odżywiania pod hasłem "Odżywiaj się zdrowo i kolorowo". Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego powinni odżywiać się zdrowo, ile posiłków i jakich powinni jeść w ciągu dnia, co to znaczy zdrowo się odżywiać i czy posiłki, które jedzą - są zdrowe?

Wiadomo, że owoce i warzywa są źródłem witamin, ich brak w naszym organizmie jest powodem wielu chorób.

Przykładowe produkty, w których występują w dużej ilości niezbędne do życia składniki:

witamina A – jaja, wątróbka, mleko, masło, sery, mięso, szpinak, marchew, pomidor, witamina D – tran, jaja, mleko, masło, witamina E – migdały, orzechy, mąka, kukurydza, witamina K – sałata, kapusta, szpinak, jaja, ziemniaki, tran, brzoskwinie, witamina C – ziemniaki, kapusta, maliny, cebula, pomidory, szpinak, multiwitamina B - wątroba, jaja, ryby, groch, fasola, białko -jaja, mleko, ziemniaki, ryż, fasola, mięso wołowe, tłuszcze – olej roślinny, ryby, masło, mięso, węglowodany- zboża i ich przetwory, ryż, kukurydza, bób, fasola, groch.

Dzieci słuchały wierszyków o warzywach i owocach, wyklejały kolorowym papierem modele owoców i warzyw bawiły się w "Sałatkę owocową" oraz poznawały wszystkimi zmysłami owoce i warzywa starając się opisać pełnymi zdaniami, co widzą, czują, dotykają i jedzą.

W piątek odbyła się degustacja pięknie wyglądających i smacznych owoców.

Zachęcamy wszystkich do zdrowego odżywiania się przez cały rok.