Aktualności

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Rodzina Szkół im. Jana Pawła II Rodzina Szkół im. Jana Pawła II UKS Conrad UKS Conrad Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny Program Edukacji Morskiej Program Edukacji Morskiej

Dzień Języków Obcych

djo1.jpg

26 września to obchodzony co roku Europejski Dzień Języków Obcych. Dzień ten został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku w celu uświadomienia wszystkim, jak ważna jest w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych, a także w celu ukazania różnorodności językowej Europy oraz promocji języków, szczególnie tych mniej rozpowszechnionych.

Siłą Europy jest jej różnorodność – to stwierdzenie niejednokrotnie powtarzane jest przez przedstawicieli państw europejskich. Wśród wielu inicjatyw podejmowanych wspólnie w ramach instytucji europejskich ważne miejsce zajmuje nauczanie języków obcych.

Obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole odbyły się 9 października 2018 roku.

Prowadzącymi to spotkanie byli Martyna oraz Oliwer z klasy III.

W pierwszej części prowadzący przedstawili historię ustanowienia Europejskiego Dnia Języków Obcych. Następnie zapoznali gości z informacjami na temat języków na świecie, opowiedzieli o znanych osobach, które posługują się kilkoma językami obcymi, na przykład znana wszystkim Shakira zna 5 języków obcych: angielski, hiszpański, włoski, portugalski i arabski!

Uczniowie dowiedzieli się też, co to za słowa ‘false friends’ czyli fałszywi przyjaciele oraz zapoznali się z palindromami, czyli wyrażeniami, które brzmią tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej.

Uczniowie obejrzeli również zabawne filmiki, w których użytkownicy języków obcych prezentowali wymowę danego słowa w danym języku, na przykład motyl po francusku to papillon, po angielsku butterfly, po włosku farfalla, po hiszpańsku mariposa a po niemiecku Schmetterling.

Na koniec uroczystości uczniowie wysłuchali piosenki „Havana” śpiewaną w dziewięciu różnych językach. Wszyscy bardzo dobrze się bawili.

Zapraszamy na Europejski Dzień Języków Obcych za rok…