Dzień Języków Obcych

djo1.jpg

26 września to obchodzony co roku Europejski Dzień Języków Obcych. Dzień ten został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku w celu uświadomienia wszystkim, jak ważna jest w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych, a także w celu ukazania różnorodności językowej Europy oraz promocji języków, szczególnie tych mniej rozpowszechnionych.

Siłą Europy jest jej różnorodność – to stwierdzenie niejednokrotnie powtarzane jest przez przedstawicieli państw europejskich. Wśród wielu inicjatyw podejmowanych wspólnie w ramach instytucji europejskich ważne miejsce zajmuje nauczanie języków obcych.

Obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole odbyły się 9 października 2018 roku.

Prowadzącymi to spotkanie byli Martyna oraz Oliwer z klasy III.

W pierwszej części prowadzący przedstawili historię ustanowienia Europejskiego Dnia Języków Obcych. Następnie zapoznali gości z informacjami na temat języków na świecie, opowiedzieli o znanych osobach, które posługują się kilkoma językami obcymi, na przykład znana wszystkim Shakira zna 5 języków obcych: angielski, hiszpański, włoski, portugalski i arabski!

Uczniowie dowiedzieli się też, co to za słowa ‘false friends’ czyli fałszywi przyjaciele oraz zapoznali się z palindromami, czyli wyrażeniami, które brzmią tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej.

Uczniowie obejrzeli również zabawne filmiki, w których użytkownicy języków obcych prezentowali wymowę danego słowa w danym języku, na przykład motyl po francusku to papillon, po angielsku butterfly, po włosku farfalla, po hiszpańsku mariposa a po niemiecku Schmetterling.

Na koniec uroczystości uczniowie wysłuchali piosenki „Havana” śpiewaną w dziewięciu różnych językach. Wszyscy bardzo dobrze się bawili.

Zapraszamy na Europejski Dzień Języków Obcych za rok…